Световно първенство по футбол 2006

World cup 2006- LOGO

Световната купа по футбол през 2014 г. е двадесетата по ред Световна купа на ФИФА за национални отбори (мъже) по футбол. Турнирът се игра в Германия от 9 юни до 9 юли 2006 г. в Германия, която спечели правото да бъде домакин на събитието през юли 2000 г.

Това беше вторият път, когато Германия организира турнира и десети път, когато той се провежда в Европа. 198 национални футболни отбора участваха в квалификациите, като тридесет и един от тях се класираха за финалния турнир. Германия получи правото да уаства по право, като домакин на състезанието.

Въпреки, че Германия разполага с много стадиони, покриващи минималните изисквания на ФИФА за капацитет от над 40 000 места, дванадесет стадиона са избрани за домакин на мачовете в Световната купа. За турнира на някои от стадионите имената са сменени, тъй като ФИФА забранява обвързани с реклама. Например, Allianz Arena в Мюнхен е преименуван за времето на състезанието на Стадион на Световното първенство по футбол в Мюнхен, а буквите на компанията Алианц са отстранени или покрити.